MOPS rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Terminy naborów wniosków w programie „Aktywny Samorząd”

Informujemy, że nabór wniosków o dofinansowanie w 2022 roku w zakresie programu „Aktywny samorząd” we wszystkich zadaniach Modułu I i w Module II, będzie odbywał się elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) pod adresem https://sow.pfron.org.pl/.

Termin uruchomienia naborów wniosków o dofinansowanie w zakresie Modułu I:

od 1 marca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r.

Terminy uruchomienia naborów wniosków o dofinansowanie  Modułu II:

od 1 marca 2022 r. do 31 marca 2022 r. (semestr letni 2021/2022)

od 1 sierpnia 2022 r. do 10 października 2022 r. (semestr zimowy 2022/2023)

Niezbędne do złożenia wniosku o dofinansowanie poprzez System Obsługi Wsparcia jest:

  • posiadanie adresu poczty elektronicznej,
  • posiadanie profilu zaufanego ePUAP (darmowy) lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego (płatny) – pomocne filmy do ich założenia https://pz.gov.pl/pz/index lub    https://obywatel.gov.pl/czym-jest-epuap,
  • zarejestrowanie się na Platformie SOW (System Obsługi Wsparcia) - https://sow.pfron.org.pl (przy rejestracji podać mail przypisany do profilu zaufanego).

„Profil zaufany”  - na pierwszy rzut oka, nazwa ta brzmi bardzo fachowo i wydaje się czymś skomplikowanym. Niesłusznie, bo posiadanie takiego konta wiąże się z mnóstwem udogodnień, a jego założenie nie jest trudne i nie wymaga wypełnienia stosu papierów. Można to zrobić w 5 minut przez Internet. Profil zaufany funkcjonuje w Polsce od kilku lat i zyskuje na popularności gdyż uproszczeniu uległy zasady jego założenia. W dużym skrócie profil zaufany, czyli ePUAP, to tak naprawdę internetowe "ja" każdego użytkownika w sieci potwierdzone urzędowo. Dzięki profilowi zaufanemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w sieci. Jest to przydatne zwłaszcza, kiedy kontaktujemy się przez Internet z danym urzędem w określonej sprawie. Z ePUAP możemy np. złożyć wniosek o dowód osobisty, zalogować się w urzędzie skarbowym, żeby wypełnić i rozliczyć swój PIT-a a także złożyć wniosek o dofinansowanie w systemie SOW.

Jak założyć profil zaufany?

Najszybciej i najprościej przez Internet. Wielu Polaków posiada konta internetowe w różnych firmach. Do ich założenia wymagane było podpisanie umowy, a to z kolei było warunkowane zweryfikowaniem danych z dowodu osobistego. Zatem konto internetowe w banku czy konto abonenckie sieci komórkowej to taki nieformalny profil zaufany. Trzeba go więc tylko połączyć urzędowo z bazą danych Ministerstwa Cyfryzacji. I taką możliwość ma w Polsce wiele firm wśród których są np. banki: Pekao SA, PKO BP, mBank, Milenium, Santander oraz sieć komórkowa T-Mobile. Posiadając np. konto internetowe w którymś z powyższych banków można aktywować profil zaufany. Wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę na koncie i złożyć podanie o profil zaufany. Potem dwie weryfikacje kodem SMS i po pięciu minutach możemy już korzystać w pełni z naszego profilu zaufanego.

 

Z obowiązującym dokumentem pn. „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2022 roku” oraz harmonogramem realizacji programu w 2022 r. można zapoznać się pod adresem: https://www.pfron.org.pl/instytucje/samorzady/szczegoly/news/aktywny-samorzad-w-2022-roku/

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Agnieszka Pers
Podmiot publikujący: MOPS Kraków
Data publikacji: 2021-07-16
Data aktualizacji: 2022-02-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź