Projekt EU NAVIGATE - Program wsparcia dla osób starszych z chorobą nowotworową
Pracownia Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem Katedra Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie realizuje projekt badawczy EU NAVIGATE „Wdrożenie i ocena interwencji polegającej na nawigacji osób starszych z chorobą nowotworową oraz ich opiekunów”.
Projekt ma charakter międzynarodowy - tworzy go 11 instytucji z 7 różnych krajów (Belgia, Holandia, Irlandia, Kanada, Polska, Portugalia, Włochy). W ramach projektu zawarte zostało również porozumienie o współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.
Program jest adresowany do osób:
- w wieku 70 lat i więcej;
- mające diagnozę choroby nowotworowej lub będące w trakcie leczenia onkologicznego
- mieszkających na terenie Krakowa;
- nieprzebywających na stałe w szpitalu lub domu pomocy społecznej.
W ramach programu pacjent otrzyma nieodpłatne, roczne wsparcie Nawigatora, a więc osoby, która asystuje choremu w formie nawigowania go po systemie opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i zasobach społeczności. Nawigacja opiera się na bliskiej współpracy Nawigatora z osobą chorą i jej opiekunem, obejmuje m.in.:
- pomoc w identyfikacji problemów dotyczących jakości życia osoby chorującej i jej rodziny,
- pomoc w organizacji usług, pozyskaniu sprzętu pomocniczego,
- wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych,
- ustalenie przysługujących uprawnień i wsparcie w uzyskaniu dostępu do nich,
- ułatwianie nawiązywania i utrzymania więzi społecznych,
- wsparcie psychospołeczne i przywracanie poczucia sprawczości osób chorujących i ich opiekunów,
- identyfikację zasobów i usług dostępnych w najbliższym otoczeniu tych osób.
Szczegółowe informacje nt. udziału w projekcie można uzyskać pod numerem telefonu 502-186-434 (pon. - pt. od 8.00 do 15.00) lub drogą mailową: pbss@uj.eu.pl. Więcej informacji uzyskać można również na stronie internetowej: https://pbss.cm-uj.krakow.pl/badania-i-projekty/projekt-eu-navigate/.
W ramach działań projektu Pracownia stworzyła internetowy informator zawierający szereg instytucji, miejsc i usług dostępnych na terenie poszczególnych dzielnic Krakowa. Opracowana baza danych powstała z myślą o osobach starszych i ich opiekunach, ale mogą z niej korzystać wszyscy zainteresowani. Aby skorzystać z bazy należy wybrać dzielnicę, kategorię, podkategorię, ulicę albo nazwę, a informator wyświetli szukane dane. W informatorze można znaleźć informacje m.in. o ofertach edukacyjnych lub ofertach spędzenia czasu przygotowane z myślą o seniorach, punktach gastronomicznych, instytucjach kultury, sklepach, urzędach, aptekach, usługach medycznych.
Zachęcamy do odwiedzenia strony Pracowni, gdzie zamieszczony jest informator wraz z krótkimi instrukcjami obsługi https://pbss.cm-uj.krakow.pl/