Biblioterapia - DPS, ul. Radziwiłłowska 8
Biblioterapia to jedna z form arteterapii zaliczana do terapii zajęciowej. Jest formą oddziaływania poprzez literaturę; inaczej ukierunkowane czytelnictwo, dostarczające tematów do rozmów, nowego spojrzenia na własne problemy.
Biblioterapia to jedna z głównych form terapii w naszym Domu. Dążymy do tego, aby Mieszkańcy sami dużo czytali. Zachęcamy do korzystania z naszego księgozbioru, chętnie wypożyczamy książki z bibliotek krakowskich, regularnie dostarczmy prasę codzienną. Osobom, które z powodu dysfunkcji wzroku lub mózgu nie mogą same czytać, udostępniamy audiobooki lub czytamy głośno.
Biblioterapia przybiera również formę ćwiczeń logopedycznych. Pani Maria kończy właśnie czytać - na zasadzie głośnego powtarzania za lektorem- już czwartą książkę.
Wśród naszych Mieszkańców zdarzają się osoby aktywne literacko. Pani Jadwiga pisała wiersze, Pan Dymitr tworzył bloga wspomnieniowego.
W naszym Domu działa kółko czytelnicze dedykowane osobom z zaburzeniami neuropoznawczymi. Specjalnie skonstruowane książki dają tym osobom możliwość samodzielnego czytania, wyrażania swoich opinii, spostrzeżeń. Jest to doskonała forma stymulacji poznawczej dla Mieszkańców z zaburzeniami pamięci, a równocześnie źródło satysfakcji i radości z samodzielnego czytania.
Książki zabierają ludzi do lepszego świata. Stymulują poznawczo, aktywizują emocjonalnie, dlatego zawsze będą obecne na Radziwiłłowskiej 8!