MOPS rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Działalność ŚDS Vita

Od 1 grudnia 2021 roku ŚDS „Vita” z siedzibą na os. Młodości 8 poszerzył swoją działalność o Filię na os. Słonecznym 15.

 

Na fotografii widzimy grupę dwunastu pań stojących na trawie pomiędzy wysokimi zielonymi drzewami.

W Ośrodku na os. Młodości 8 wsparcie otrzymają osoby przewlekle psychicznie chore. Zespół terapeutów  udziela fachowej pomocy w zakresie aktywizacji, rehabilitacji i integracji społecznej. W ramach prowadzonej terapii Uczestnicy korzystają również     z szerokiej oferty pracowni terapeutycznych oraz sali rekreacyjnej. Wychodząc naprzeciw bieżącym potrzebom Uczestników dysponujemy również pokojem wyciszeń oraz gabinetami psychologicznymi.


 

Na zdjęciu widzimy grupę czterech kobiet i jednego mężczyzny stojących na tle zielonych drzew.

Ośrodek na os. Słonecznym 15 jest dedykowany osobom wykazującym inne przewlekłe zaburzenia psychiczne tj. osobom z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami otępiennymi. W pracy z Podopiecznymi zapewniamy niezbędną opiekę, kładziemy nacisk na treningi funkcjonowania w codziennym życiu, treningi pamięci, prowadzone są zajęcia ruchowe w celu utrzymania sprawności fizycznej, treningi kulinarne oraz zajęcia arteterapii. 


 

Nasi Podopieczni spędzają czas w przyjaznym i bezpiecznym otoczeniu,  pobudzającym prawidłowe zachowania społeczne, zmniejszającym poziom lęku  i wpływającym na poprawę samopoczucia.

Zespół pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy „Vita” odpowiedzialny jest za planowanie oraz wdrażanie działań terapeutycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb Uczestników. 

Dyrektor i pracownicy zatrudnieni do realizacji zadań Domu stanowią Zespół Wspierająco - Aktywizujący, którego głównym celem jest udzielanie Podopiecznym wsparcia w zakresie aktywizacji, rehabilitacji i integracji społecznej.  Działania wspierająco - aktywizujące, którymi objęci są Uczestnicy ŚDS dotyczą opracowania Indywidualnych Planów Postępowania Wspierająco -Aktywizującego dla każdego Uczestnika, w porozumieniu i za zgodą jego samego lub jego opiekuna, realizację zaplanowanych celów w IPPWA, ocenę i ich weryfikację.

W pracy z osobami z doświadczeniem kryzysu, kładziemy nacisk na usamodzielnienie,  naukę  oraz powrót do pełnienia ról życiowych i społecznych, stały wzrost poziomu funkcjonowania przy jednoczesnym umożliwieniu pozostawania w środowisku rodzinnym. Dbamy o to, by nasi Podopieczni mieli poczucie pełnej akceptacji i umieli znaleźć się w środowiskach, które mogą być dla nich mniej sprzyjające i stygmatyzujące.    
W Środowiskowym Domu Samopomocy aktywizacja Uczestników odbywa się wielotorowo i jest tak skomponowana, aby maksymalnie wspierać rozwój dodatkowych umiejętności Podopiecznych i wpływać korzystnie na ich samopoczucie. Zajęcia wspierająco - aktywizujące opierają się na Planie pracy Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowywanym na każdy rok kalendarzowy funkcjonowania placówki.

Podopieczni w ramach aktywizacji społeczno-zawodowej wspierani są m.in. przez pracowników socjalnych, terapeutów, psychologów w zakresie ich prawidłowego funkcjonowania w środowisku oraz procesie zdrowienia. 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Krzysztof Petela
Podmiot publikujący: MOPS Kraków
Data publikacji: 2023-01-18
Data aktualizacji: 2023-01-18
Powrót