Warsztat Terapii Zajęciowej
Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Dom Pomocy Społecznej ul. Łanowa 41 zlokalizowany jest przy ul. Cechowej 142 i Kamieńskiego 51 w Krakowie. Obejmuje terapią 80 Uczestników z różnorakimi niepełnosprawnościami, którzy biorą udział w zajęciach od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30. W zajęciach warsztatu mogą brać udział osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zawierające wskazania do uczestnictwa w terapii zajęciowej.
WTZ swoją działalność rozpoczął 30.12.2015r., początkowo przeznaczony był dla 35 osób niepełnosprawnych ze wskazaniami do terapii zajęciowej i mieścił się przy ul. Cechowej 142 w Krakowie. Od 22.09.2021r. warsztat poszerzył swoją działalność o lokalizację przy ul. Kamieńskiego 51 w Krakowie. Od tego czasu w zajęciach uczestniczy 80 osób.
Celem warsztatu jest:
• aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
• stwarzanie osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
Realizacji powyższych celów służy stosowanie technik terapii zajęciowej zmierzających do usamodzielnienia uczestników, poprzez wyposażenie ich w umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, a także rozwijania psychofizycznych sprawności oraz podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.
Uczestnikami warsztatów mogą być osoby powyżej 16 roku życia, nie uczące się i nie pracujące, posiadające niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niezdolne do podjęcia pracy oraz posiadające w swoim orzeczeniu wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej.
Zajęcia terapeutyczne prowadzone są przez instruktorów, rehabilitantów/fizjoterapeutów oraz psychologów.
Terapia prowadzona w warsztacie realizowana jest na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, który zawiera informacje dotyczące osoby niepełnosprawnej, planowanych działań wobec uczestnika i spodziewanych efektów tych działań. W pracy terapeutycznej szczególny nacisk kładziemy na przystosowanie społeczno-zawodowe uczestników i osiągnięcie poprzez pracę jak najwyższego poziomu ich dojrzałości społecznej i samodzielności.
Uczestnicy Warsztatu odbywają zajęcia w pracowniach:
florystyczno – przyrodniczej,
hortiterapii-ogrodniczej,
sztuk wszelakich,
plastyczno – technicznej,
ceramiki i witrażu,
tkacko – krawieckiej,
kulinarnej,
poligraficzno – multimedialnej,
malarstwa i rysunku,
prac domowych i użytkowych,
techniczno – stolarskiej,
ceramiczno – artystycznej,
rehabilitacji.
Dodatkowo przez psychologów prowadzona jest terapia psychologiczna indywidualna i grupowa, a wszyscy instruktorzy dążą do aktywizacji i rozwoju osobistego i społecznego Uczestników.
Wszystkich chętnych do uczestniczenia w zajęciach warsztatu prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 12 650 56 00. Osobą wyznaczoną do udzielania informacji jest Zastępca Dyrektora Domu – Pani Agnieszka Ferenc.