MOPS rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pracownie terapeutyczne - ŚDS Vita, os. Młodości 8

Środowiskowy Dom Samopomocy „Vita” już od ćwierć wieku działa w Nowej Hucie świadcząc usługi rehabilitacyjne dla ludzi po przebytych kryzysach psychicznych. Przez ten czas ośrodek przechodził liczne zmiany. Rozrastał się i modernizował, by idąc z duchem czasu dostosowywać formy pomocy do zmieniającego się świata. Obecnie w budynku funkcjonuje aż siedem pracowni, a także dwa gabinety psychologiczne. Wszystko to ma służyć skuteczniejszej terapii, nastawionej na indywidualne potrzeby Uczestnika i możliwości dopasowania indywidualnej formy terapii.

 

 

PRACOWNIA PLASTYCZNA

Przekraczając próg ośrodka najbliżej położoną pracownią jest pracownia plastyczna. Pracownia jest przestrzenią, w której każdy twórca ma możliwość rozwijania umiejętności w dziedzinie malarstwa i rysunku. Jest miejscem służącym budowaniu samoświadomości i umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę. Stwarza szansę odnalezienia własnej, indywidualnej techniki twórczej i realizowania swojego potencjału poprzez możliwości wykorzystywania różnorodnych technik malarskich i rysunkowych, wykorzystywania farb olejnych, akrylowych, akwareli czy farb do malowania na szkle, tworzenia za pomocą pasteli, węgla, kredek akwarelowych etc. Artystyczną świadomość i wrażliwość na piękno można rozwijać także poprzez możliwość korzystania ze stale powiększającej się kolekcji albumów mistrzów malarstwa, jaka znajduje się w pracowni. To tutaj powstają ręcznie robione kartki świąteczne i okolicznościowe, wysyłane najbliższym z najserdeczniejszymi życzeniami.

Na zdjęciu widać wnętrze pracowni plastycznej. Na środku stoi stół, na stole znajduje się drewniana rama na której rozwieszone są ręcznie wykonane kartki. W tle na ścianach widać obrazy, portrety. fotografia przedstawia na pierwszym planie pędzle malarskie stojące w naczyniu. W tle na ścianie widać obrazy.


 

PRACOWNIA RĘKODZIEŁA

W sąsiadującej pracowni rękodzieła odnajdzie się każdy lubiący tworzyć sztukę użytkową. W  tym miejscu powstają przepiękne, robione na szydełku lub barwnie haftowane serwety i serwetki. Zajęcia w pracowni rękodzieła dają możliwość oswojenia się z maszyną do szycia i stworzenia unikatowej torby, maskotki lub ozdobnej poduszki. W pracowni tej tworzone są także przedmioty wykonane z filcu metodą na sucho i na mokro, ozdoby tworzone metodą quillingu, wikliny papierowej, wypalania ornamentów w drewnie przy pomocy dremela i wielu innych technik.

Fotografia przedstawia wnętrze pracowni rękodzieła. na środku stoi podłużny stół, wokół niego stoją krzesła. Na ścianach prezentowane są kolorowe prace wykonane przez uczestników warsztatów. Fotografia przedstawia wielobarwne maskotki wykonane przez uczestników warsztatów.


 

PRACOWNIA KOMPUTEROWA

Na prawo od wejścia znajduje się pracownia komputerowa. Dzięki zajęciom w niej organizowanym można zyskać i rozwijać umiejętności korzystania z komputera, opanować obsługę programów graficznych, uczyć się, tworzyć i edytować tekst, jak konstruować CV, w jaki sposób pisać podania, wnioski etc. Dla osób, które nie posiadają w domu własnego komputera, pracownia daje możliwość dostępu do Internetu, znajdowania niezbędnych informacji czy posłuchania ulubionej muzyki. Pozwala także zgłębić wiedzę z zakresu obsługi innych sprzętów elektronicznych, znajdujących się w pracowni jak chociażby drukarka lub kserokopiarka.

fotografia przedstawia wnętrze pracowni komputerowej. Widzimy biurka ustawione przy ścianach a na nich monitory. przy biurkach stoją fotele biurowe. fotografia ukazuje wnętrze pracowni komputerowej. Widzimy biurka ustawione przy ścianach a na nich monitory i drukarkę. Przy biurkach stoją fotele biurowe.


 

PRACOWNIA KULINARNA

Pracownia kulinarna służy wyrobieniu niezwykle istotnej umiejętności jaką jest samodzielne przygotowywanie posiłku. Osoba, która z różnych względów nie nabyła biegłości w przygotowywaniu jedzenia, może zdobyć tę umiejętność w ŚDS. Przeprowadzane treningi mają na celu nauczenie samodzielnego sporządzania listy zakupów, przygotowywania dań gorących, pożywnych i wartościowych śniadań, suchego prowiantu na wycieczkę, posiłków tradycyjnych spożywanych na szczególne okazje, podpowiadania, jakie produkty stanowią ze sobą dobre połączenie, a których lepiej unikać. Uczestnik, dzięki treningom zyskuje większą świadomość wpływu odżywiania na własne zdrowie i samopoczucie jak również rozsądnego i przemyślanego dysponowania budżetem. W pracowni kulinarnej przeprowadzane są treningi obsługi dostępnych sprzętów AGD, takich jak m.in. czajnik elektryczny, mikser, płyta indukcyjna, kuchenka mikrofalowa, pralka i  zmywarka.

fotografia przedstawia pomieszczenie z meblami kuchennymi oraz sprzętami AGD. Fotografia przedstawia pomieszczenie w którym znajdują sie meble kuchenne i sprzęt AGD. Na pierwszym planie na ścianie wisi duża tablica z różnymi przepisami i notatkami


 

PRACOWNIA WITRAŻU

W położonej nieco na uboczu, kameralnej pracowni witrażu można zdobyć wiele cennych umiejętności. Od precyzyjnego kształtowania szkieł witrażowych, poprzez cynowanie i szlifowanie oraz umiejętny dobór i łączenie kolorowych elementów, by w efekcie osiągnąć magiczną grę świateł w ozdobnych aniołkach, ptaszkach, szopkach i lampionach, które można później zawiesić w oknie lub postawić na stole przy płomyku świecy. Treningi prowadzone w pracowni witrażu pozwalają zdobyć umiejętność posługiwania się specjalistycznymi narzędziami i urządzeniami do wykonywania przedmiotów ze szkła witrażowego.

fotografia przedstawia pomieszczenie w którym powstają witraże. Przy ścianach znajdują się wielobarwne meble a na środku stół. Wszędzie poukładane i porozwieszane są różnej wielkości witrażyki. fotografia przedstawia kolorowe szkła ułożone w kształt koszyka wielkanocnego z jajkami i kurczątkiem w środku. Szkła leżą na stole i są przygotowane do zespolenia przy użyciu cyny.


 

PRACOWNIA CERAMIKI

Pracownia ceramiki znajdująca się w drugiej części budynku to miejsce, w którym ćwicząc motorykę małą można stworzyć przedmioty nie tylko cieszące oko lecz także praktyczne. To w pracowni ceramicznej powstają kolorowe misy i unikatowe cukierniczki, okazyjne i niebanalne drobiazgi. W pracowni ceramicznej można samodzielnie wykonać zawieszki choinkowe, ozdobne talerze i osłonki do kwiatów doniczkowych. Szeroki wybór szkliwień pozwala tworzyć niepowtarzalne wzory. Ośrodek dysponuje własnym piecem, dzięki czemu każdy przedmiot wykonany w pracowni ceramicznej wypalany jest na miejscu.

Fotografia przedstawia pomieszczenie z dużym stołem na środku. Wokół stołu znajdują się krzesła. Na ścianach powieszone są półki a na nich wyeksponowane różne wyroby ceramiczne. Fotografia przedstawia półki a na nich wyeksponowane różne wielobarwne wyroby ceramiczne.


 

PRACOWNIA MAJSTERKOWICZA

Najmłodszą spośród wszystkich pracowni, jest, połączona z pracownią ceramiki pracownia majsterkowicza. Powstają w niej przedmioty z drewna, między innymi ramy do obrazów, ikony, elementy dekoracyjne i użytkowe. W pracowni objaśnia się do czego służą różnego typu narzędzia oraz jak skutecznie i bezpiecznie się nimi posługiwać. Podczas zajęć można zreperować drobne przedmioty, jak również skonstruować coś zupełnie na nowo. W zajęciach mogą brać udział zarówno początkujący jak również doświadczeni majsterkowicze, a możliwości działania są nieograniczone.

Pracownia majsterkowicza ŚDS Vita Pracownia majsterkowicza ŚDS Vita


 

POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ ŚDS

Zajęcia w pracowniach są jednym z elementów bogatego wachlarza działalności ŚDS. Oprócz wyżej wymienionych treningów prowadzone są jeszcze inne zajęcia pomocne w codziennym funkcjonowaniu tj. trening umiejętności społecznych pomocny w przystosowywaniu się do życia w społeczeństwie i budowaniu zdrowych relacji z ludźmi, spotkania grupy wsparcia, zajęcia z muzykowania, zajęcia sportowe, „Podróże w czasie i przestrzeni” rozwijające wiedzę historyczną i geograficzną, „Savoir-vivre” czyli praktyczne porady dotyczące kultury osobistej, „Zajęcia z pasją” służące odnajdywaniu nowych zainteresowań i rozbudzające zainteresowanie światem, „Opieka nad osobami starszymi i chorymi” ucząca, jak pomagać i dbać o najstarszych członków rodzin, a także propagująca zdrowy styl życia i szeroko rozumiane działania profilaktyczne. Dla zainteresowanych organizowane są również zajęcia z języka polskiego i biblioterapia, lekcje języka angielskiego i  włoskiego, spotkania miłośników poezji oraz klub dyskusyjny.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Krzysztof Petela
Podmiot publikujący: MOPS Kraków
Data publikacji: 2023-01-18
Data aktualizacji: 2023-01-18
Powrót