MOPS rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dostępność architektoniczna - DPS, ul. Łanowa 43

Dom Pomocy Społecznej w Krakowie przy ulicy Łanowej 43, zwany dalej Domem mieści się w pięciokondygnacyjnym, podpiwniczonym obiekcie składającym się z dwóch połączonych ścianami szczytowymi budynków to jest: budynku „A” oraz budynku „B”. Oba budynki tworzą jedną całość zarówno pod względem funkcjonalnym jak i budowlanym poprzez ich połączenie na każdej kondygnacji, w tym na poziomie piwnic otworami komunikacyjnymi bez różnicy poziomów.

W połowie kompleksu znajduje się wejście główne do Domu z zainstalowanym domofonem oraz   podjazdem dla wózków inwalidzkich. Drzwi otwierane są zdalnie przez pełniącego całodobowy dyżur portiera, po zasygnalizowaniu potrzeby wejścia przy pomocy przycisku dzwonka domofonu. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Wejście nie jest zabezpieczone bramkami.

Pozostałe wejścia do kompleksu mają charakter pomocniczy. posiadają schody i nie są na co dzień wykorzystywane.

W kompleksie znajdują się dwie windy:

Winda numer 1 znajduje się w połowie ciągu kompleksu. Dla osób poruszających się na wózkach, dostęp do windy zlokalizowany jest bezpośrednio z poziomu ulicy z tyłu budynku. Winda posiada bezprogowy wjazd do wiatrołapu z poziomu ulicy. Poprzez zainstalowany domofon oraz system monitoringu wizyjnego drzwi do wiatrołapu otwierane są zdalnie przez portiera, po zasygnalizowaniu potrzeby wejścia przy pomocy przycisku dzwonka domofonu. Swoim zasięgiem winda numer 1 obsługuje wszystkie poziomy kompleksu (od piwnicy aż po czwarte piętro). Winda posiada system informacji głosowej, a przyciski posiadają także oznakowania alfabetem brajla dla osób niewidomych i słabowidzących.

Winda numer 2 znajduje się w dobudowanej do bocznej ściany budynku B klatki ewakuacyjnej. Dostęp do wiatrołapu zlokalizowany jest od frontu budynku nie na poziomie ulicy, dlatego jest tam dobudowany podjazd dla wjazdu wózków inwalidzkich. Poprzez zainstalowany domofon oraz system monitoringu wizyjnego drzwi do wiatrołapu otwierane są zdalnie przez portiera, po zasygnalizowaniu potrzeby wejścia przy pomocy przycisku dzwonka domofonu. Swoim zasięgiem winda numer 2 obsługuje wszystkie poziomy kompleksu (od piwnicy aż po czwarte piętro). Winda numer 2 posiada system informacji głosowej a przyciski posiadają także oznakowania alfabetem brajla dla osób niewidomych i słabowidzących.

 

Uwaga:

Dostęp do obu wind możliwy jest tylko dla posiadaczy dedykowanych do paneli przywołujących kluczyków. Kluczyki są możliwe do czasowego pobrania od portiera przez osoby uprawnione przez dyrektora Domu. W razie braku uprawnień należy czekać na przyjazd pracownika domu, który umożliwi skorzystanie z wind.

Kompleks o którym mowa, jest dostosowywany do wymogów standaryzacji określonych w stosownych przepisach, w zakresie liczby i wielkości łazienek, kompleksów sanitarnych, pomieszczeń mieszkalnych dostosowanych do wymaganego metrażu, pomieszczeń dziennego pobytu, sal terapeutyczno-rehabilitacyjnych i innych pomieszczeń użytkowych oraz technicznych.

Otwory drzwiowe w pokojach mieszkalnych, pobytu dziennego, sanitariatach zostały poszerzone do 90 cm. Kompleksy łazienkowe zostały dostosowane dla osób niepełnosprawnych słabo chodzących oraz poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego: umywalka z wgłębieniem, prysznice z brodzikiem wpuszczonym w posadzkę, uchwyty przy umywalkach, muszlach klozetowych, bidetach, wannach, prysznicach, podnośniki transportowe, siedziska w prysznicach, wanny podnośne. Na wszystkich kondygnacjach, prócz piwnicy, ciągi korytarzy zaopatrzone są w poręcze wspierające w poruszaniu się osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Przed kompleksem są wyznaczone dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Do kompleksu i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W kompleksie nie ma pętli indukcyjnych.

W kompleksie nie ma oznaczeń w alfabecie brajla (prócz przycisków w windach) ani oznaczeń
kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza migowego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Krzysztof Petela
Podmiot publikujący: MOPS Kraków
Data publikacji: 2022-10-18
Data aktualizacji: 2022-10-18
Powrót