Aktualności

„Kości zostały rzucone” w DPS na Łanowej 39
2025-07-10
Za nami kolejne „Pirackie starcie – Kości zostały rzucone” czyli coroczne rozgrywki w grę w kości organizowane przez Dom Pomocy Społecznej w Krakowie ul. Łanowa 39, w którym wzięło udział 10 drużyn z rożnych krakowskich palcówek wsparcia. Atmosfera była gorąca, a na stołach turlały się kości, budząc radość, okrzyki szczęścia… i czasem ciche westchnienia zawodu. W trakcie zabawy towarzyszyły nam pirackie opowieści oraz szanty śpiewane wspólnie z wszystkimi zawodnikami.

Wycieczka do Alpaca Home 07.07.2025
2025-07-09
Na początku lipca Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Vita” - z osiedla Młodości, oraz filii 1 na osiedlu Słonecznym i filii 2 - al. Grottgera - wyruszyli na wyjątkową wycieczkę do Alpaca Home w Krzyszkowicach – miejsca, gdzie czas płynie
wolniej, a cisza i zieleń otulają każdego, kto tam zawita.

Lekcja muzealna w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku 02.07.2025
2025-07-07
2 lipca Seniorzy z ŚDS „Vita” Filii nr 1 na os. Słonecznym, mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w kolejnej lekcji muzealnej w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku, dzięki owocnej współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie!

Złote Boules 3.07.2025
2025-07-04
W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kluzeka 6 odbył się emocjonujący turniej gry w boule, który przyciągnął wielu zawodników tej tradycyjnej francuskiej dyscypliny. Mimo, że pogoda była upalna, rozgrywki przebiegły w przyjaznej atmosferze, pełnej sportowej rywalizacji. Organizatorzy zadbali o zapewnienie strefy relaksu z napojami oraz chłodnymi przekąskami. W zawodach wzięło udział 9 drużyn. W finale rozgrywek zwyciężył zespół ŚDS „Vita” zdobywając zaszczytne 1. miejsce!
Dziękujemy DPS Kluzeka za możliwość wzięcia udziału w tej sportowej rywalizacji!

Letnie przygody nad Bagrami 02.07.2025
2025-07-03
Uczestnicy ŚDS „Vita” z os. Młodości spędzili cudowny dzień nad zalewem Bagry. Było aktywnie, radośnie i… bardzo wakacyjnie. Najpierw poznaliśmy trasę nad zalew – komunikacją miejską. Nauczyliśmy się zakładać kapoki i opanowaliśmy sterowanie rowerkiem wodnym (na początku kierował nami los, albo prąd. Teraz możemy śmiało powiedzieć – jesteśmy mistrzami wodnych eskapad! Kąpiel w chłodnej wodzie to była czysta przyjemność – pływaliśmy, brodziliśmy i korzystaliśmy z kąpieliska w pełni bezpiecznie. A na deser? Pyszne drożdżówki z truskawkami przygotowane przez naszą niezastąpioną pracownię kulinarną – jedzone w cieniu wiśni smakują najlepiej.
To był dzień pełen słońca, uśmiechów, wspólnych chwil i pyszności, które zostaną z nami na długo!

Wśród piękna, ciszy i spokoju – wizyta w Muzeum Narodowym
2025-07-01
Uczestnicy ŚDS „Vita” – osoby z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną – mieli okazję zanurzyć się w świecie sztuki i piękna. Cisza, przestrzeń i spokojna atmosfera muzeum stworzyły idealne warunki do skupienia i wyciszenia. Dla naszych podopiecznych to nie tylko wizyta, ale prawdziwe doświadczenie – pełne barw, emocji i estetycznych odkryć.
Ale to nie wszystko! Po zwiedzaniu nadszedł czas na twórcze działanie – warsztaty z tworzenia kwiatów z plasteliny. Każdy uczestnik mógł dać upust wyobraźni i stworzyć swoją unikalną kompozycję. Takie chwile radości i ekspresji są dla nas bezcenne.
Dziękujemy Muzeum Narodowemu w Krakowie za tę inspirującą przestrzeń i niezapomniane chwile.

„Wianek Świętojański” 24.06.2025
2025-07-01
We wtorek, 24 czerwca, nasze wyjątkowe seniorki z ŚDS „Vita” filii nr 1 wzięły udział w konkursie „Wianek Świętojański 2025”, zorganizowanym przez DPS Łanowa 39.
Z ogromnym zaangażowaniem i sercem przygotowały własnoręcznie wianek, wykorzystując naturalne kwiaty i rośliny z pobliskiej łąki. Każdy listek i płatek był nie tylko częścią kompozycji, ale i wspomnieniem dawnych świętojańskich tradycji, o których rozmawiano podczas wspólnego tworzenia.
Dziękujemy organizatorom za tę piękną inicjatywę – dla naszych seniorek to nie tylko konkurs, ale prawdziwe święto bliskości, twórczości i wzruszających, międzypokoleniowych spotkań.

Wystawa w ASP
2025-06-27
Stało się to już tradycją ŚDS Vita, że od kilku lat odwiedzamy z naszymi podopiecznymi krakowską Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki podczas wystawy końcoworocznej. Upodobaliśmy sobie szczególnie dwa Wydziały, na których na najczęściej bywamy: to Wydział Malarstwa i Rzeźby. W minionych latach byliśmy również na Wydziale Grafiki. W tym roku z dużym zaciekawieniem i ekscytacją oglądaliśmy prace studentów pierwszego roku malarstwa, których warsztat robi na naszych uczestnikach największe wrażenie. Świat martwych natur i w szczególności aktów modeli rysowanych i malowanych wzbudza wielkie emocje. Sama atmosfera akademii daje zresztą poczucie zatopienia się w trochę innej rzeczywistości, czemu z chęcią się poddajemy i z niecierpliwością oczekujemy.
Taka wizyta w świecie sztuki daje naszym podopiecznym inspiracje do tworzenia własnych prac i odwagę przedstawiania swojej wyobraźni.

Spacer wśród skrzydeł historii – wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego 25.06.2025
2025-06-27
Dziś zabieramy Was na pokład wspomnień z niezwykłej wycieczki! Uczestnicy ŚDS „Vita” – osoby z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną – odwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To było piękne doświadczenie, pełne odkrywania, uważności i… radości!
Spacerowaliśmy swobodnie po rozległych przestrzeniach, które pozwalały każdemu chłonąć atmosferę lotnictwa we własnym tempie. Nasi uczestnicy z ogromną ciekawością przyglądali się samolotom – od tych z dawnych lat po nowoczesne maszyny przyszłości.
Otwarte przestrzenie, dużo zieleni i spokojna atmosfera sprawiły, że muzeum okazało się idealnym miejscem do indywidualnego poznawania – szczególnie dla osób z nadwrażliwością sensoryczną.
To był dzień pełen pozytywnych emocji!

Wystawa „Galeria sztuki polskiej XX i XXI w.
2025-06-26
W czerwcu uczestnicy ŚDS Vita odwiedzili ostatnią część wystawy „Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku” w Muzeum Narodowym w Krakowie. To był finał naszych cyklicznych wizyt – prawdziwa uczta dla oka i duszy!
Podziwialiśmy dzieła wybitnych twórców:
Stanisław Wyspiański – jego pastelowe portrety dzieci, witraże do kościoła Franciszkanów i pejzaże Krakowa (np. Planty o świcie) zachwycają subtelnością i emocjonalną głębią.
Jacek Malczewski – mistrz symbolizmu, autor takich dzieł jak Melancholia czy Błędne koło, które poruszają temat tożsamości narodowej i duchowości.
Magdalena Abakanowicz – jej monumentalne rzeźby z cyklu Tłum, Plecy czy Embriologia ukazują anonimowość jednostki w społeczeństwie i siłę formy przestrzennej.
Wilhelm Sasnal – współczesny malarz i filmowiec, którego obrazy jak Astronauta czy Mościce komentują rzeczywistość społeczną i medialną, często operując skrótem i metaforą.
To tylko niektórzy z artystów, których twórczość mogliśmy poznać. Wystawa obejmowała również dzieła Witkacego, Abakanowicz, Nowosielskiego, Wróblewskiego, Sasnala, Kulik, a także animacje Juliana Antonisza i grafiki Jerzego Panka.
Każde dzieło to osobna opowieść – o człowieku, historii, emocjach i przemianach. Spotkanie ze sztuką było dla nas nie tylko estetycznym przeżyciem, ale też impulsem do rozmów i refleksji.
Dziękujemy Muzeum Narodowemu w Krakowie za gościnność i inspirację.

„Zainspirowani naturą” – wystawa w Pałacu Krzysztofory
2025-06-26
W tym tygodniu mieliśmy wyjątkową przyjemność zanurzyć się w świat sztuki, odwiedzając wystawę w Pałacu Krzysztofory prac Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Olszańskiej 5 w Krakowie oraz Ośrodka Wsparcia, działających w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.
Królowały tam ceramiczne dzbany, czajniki, imbryki i patery, które urzekały naturalnymi formami i zdobieniami. Do tego linoryty – pełne wyrazu, unikalne graficzne opowieści. Te prace to piękny dowód na to, że sztuka nie potrzebuje słów, by poruszać i łączyć.
Kolejnym punktem była niezwykła wystawa „Bronisław Chromy. W stulecie urodzin artysty” zorganizowana również w Pałacu Krzysztofory. Rzeźby inspirowane światem fauny – od majestatycznych ptaków, przez ssaki, aż po misternie odwzorowane owady – zachwyciły swoją formą i symboliką.
Na koniec – wspólne lody! Idealne zwieńczenie dnia pełnego piękna, inspiracji i uśmiechu.
To był dzień, który zostanie z nami na długo!

Spacer z przesłaniem
2025-06-25
Dzisiejszy spacer po krakowskich plantach zaskoczył Uczestników ŚDS „Vita” wyjątkowym odkryciem – trafiliśmy na poruszającą wystawę, łączącą fotografie natury z cytatami św. Jana Pawła II.
Jedno z przesłań szczególnie zapadło nam w pamięć:
„Miłość otwiera na drugiego człowieka, stając się tym samym podstawą ludzkich relacji. Uzdalnia do przekraczania bariery własnych słabości i uprzedzeń.”
Ten wspólny czas był nie tylko okazją do rozmów i budowania relacji, ale też momentem refleksji i zachwytu nad pięknem – zarówno przyrody, jak i słów pełnych mądrości.