MOPS rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Sami – Dzielni! Mieszkania wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi

Fot. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Od stycznia 2020r Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej świadczy usługi dla osób z kilkoma rodzajami niepełnosprawności w ramach projektu „Sami – Dzielni! Nowe standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Adresatami projektu są pełnoletni mieszkańcy Krakowa, którzy ze względu na posiadaną niepełnosprawność sprzężoną mają trudności w samodzielnym funkcjonowaniu i podejmowaniu określonych ról społecznych.Od marca 2020 r. funkcjonuje już pierwsze mieszkanie .

Mieszkanie wspomagane to miejsce, w którym mają możliwość przygotowania się do prowadzenia samodzielnego życia. Mieszkańcy pod okiem specjalistów, uczestniczą w zajęciach i wykonują codzienne obowiązki – uczą się prowadzenia gospodarstwa domowego, przestrzegania higieny osobistej, zarządzania własnym budżetem, poruszania się środkami komunikacji miejskiej oraz załatwiania spraw w urzędach, prowadzenia zdrowego trybu życia, organizacji czasu wolnego. Mieszkańcy poza własnymi aktywnościami jak nauka czy praca, spędzają wspólnie czas i obchodzą ważne wydarzenia. Dodatkowo organizowane są wycieczki integracyjne - rejs po Wiśle, lot balonem czy wyjścia na kręgle. Czas udziału w projekcie wynosi od 3 tygodni do 6 miesięcy z możliwością jego przedłużenia. Wsparciem mogą zostać objęci również opiekunowie faktyczni uczestników. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Aktualnie realizowane są działania zmierzające do uruchomienia drugiego mieszkania wspomaganego treningowego przy ul. Tokarskiej w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkania przy  ul. Ludwisarzy.  Pobyt w tym mieszkaniu będzie kolejnym krokiem do usamodzielnia się  oraz utrwalenia  zdobytej samodzielności i zwiększenia poziomu satysfakcji życiowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Agnieszka Pers
Podmiot publikujący: MOPS Kraków
Data publikacji: 2021-11-25
Data aktualizacji: 2021-11-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź