Komunikat archiwalny

Seniorzy z projektu „W sile wieku” przeganiają jesienną chandrę

Seniorzy z projektu „W sile wieku” przeganiają  jesienną chandrę
Fot. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Choć pogoda za oknem nie nastraja, dni są krótkie, a czas nie zwalnia tempa, Seniorzy z projektu „W sile wieku” wyciskają ze wspólnych aktywności i spotkań najwięcej jak tylko mogą. Codzienne zajęcia aktywizujące ruchowo, treningi umysłu  i nieustające rozmowy wygonią  każdą listopadową chandrę.

W ubiegłym  tygodniu, by dodać jesieni jeszcze więcej uroku i smaku, Uczestnicy Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Gdańskiej 5 upiekli dyniowe ciasto   i rogaliki z konfiturą różaną. Szczęśliwcom udało się zjeść ostatki, bowiem  po wystygnięciu wszystko znikało w mgnieniu oka. W ramach ergoterapii   zabraliśmy się za ceramiczne ażurowe świeczniki, z których powstaną choinki oraz stworzyli wianki, które już za chwilę staną się częścią świątecznych stroików.  

Beneficjenci z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Grzegórzeckiej 19/1-2  zostali zaproszeni przez dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola „Pod Gwiazdkami” na przedstawienie, z okazji Dnia Świętego Marcina. Najmłodsi przygotowali wspaniały występ, słodki  poczęstunek oraz kalendarz ozdobiony własnoręcznie malowanymi rysunkami. Seniorzy podarowali dzieciom uszyte, podczas zajęć kreatywnego krawiectwa, podusie w kształcie rogali.  W klubie odbyła się również kolejna próba naszego międzyklubowego zespołu muzycznego „W sile głosu”.  Seniorzy chętnie ćwiczą swoje umiejętności wokalne.  Próby są okazja  do integracji uczestników z wszystkich Klubów  i podtrzymanie nawiązanych już znajomości.

 Seniorzy z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego przy ul. Okulickiego 51/279 zorganizowali konkurs gry w Bules. W ruch poszły kule, a nasi Beneficjenci starali się wygrać, zarówno z grawitacją jak i siłami tarcia. Cała inicjatywa spotkała się z wielkim entuzjazmem Podczas zajęć kulinoterapii, dla uczczenia 101-rocznicy Odzyskania Niepodległości, Beneficjenci wspólnie przygotowywali  galaretkę patriotyczną. Dwukolorowy deser  cieszył oko, serca i podniebienia naszych Seniorów.

 Uczestnicy z Klubu Samopomocy Specjalistycznego, by zaczerpnąć odrobinę słońca przenieśli się wprost do Afryki. Podczas zajęć arteterapii powstały kolejne kreatywne pomysły.   Posklejanymi palcami, podłogą zasnutą kolorowymi kulkami   przełamujemy  kolejne granice zwane "niemożliwe" oraz "nie da się". Bo ktoś może powiedzieć, że sprawność dla osoby po udarze to już tylko marzenie.  Zapraszamy do klubu. Nasi Seniorzy  udowadniają, że  marzenia są po to, by nie tylko je snuć, ale by je realizować. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych!

Z kolei Klubowicze z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego przy ul. Bronowickiej 19/5 wzięli udział w obchodach  X-lecia Klubu Seniora przy. ul. Facimiech działającego w ramach Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Uroczystość uświetniła prezentacja multimedialna, koncert– niespodzianka oraz spektakl  teatralny w wykonaniu zespołu Seniorów „Jesienne Scherzo”.  Nasi uczestnicy powrócili zadowoleni do Placówki, pełni wrażeń oraz zachwyceni przebiegiem spotkania.

Rekrutacja do projektu w dalszym ciągu trwa. Serdecznie zapraszamy wszystkich Seniorów zainteresowanych aktywnym  spędzeniem wolnego czasu.  Klubu Samopomocysą doskonałym miejscem by   poprawić swoją  sprawność fizyczną i psychiczną.   Odpowiednio dobrane zajęcia  terapeutyczne sprawiają, że Senior czuje się szczęśliwszy  oraz rzadziej poddaje się dolegliwościom dotykającym ludzi w  podeszłym  wieku.  Pobyt w klubie jest czystą przyjemnością i żadna jesienna depresja nie ma szans by zakłócić właściwe funkcjonowanie.  Uczestnictwo w projekcie nie wymaga nakładów finansowych,  zaś wszystkich  korzyści płynących z czasu spędzonego w towarzystwie swoich rówieśników  – nie da się wyliczyć.  Pozostaje tylko przyjść, by przekonać się o tym osobiście. 

Szczegółowe informacje dotyczące projektu znaleźć można  pod adresem internetowym:  http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=83999.

Kluby Samopomocy prowadzone są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  w Krakowie  i współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu  pt. „W sile wieku”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Agnieszka Pers
Podmiot publikujący: MOPS Kraków
Zobacz