Z życia klubów – projekt „W sile wieku”

Z życia klubów – projekt „W sile wieku”
Fot. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Miniony tydzień, choć krótki, nie był mniej aktywny niż zwykle. Pogoda sprzyjała wyjściom poza klubowe mury, ale  i w samych placówkach, jak zawsze,  nie było rutyny.

Seniorzy z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego  przy ul. Grzegórzeckiej 19/1-2 wraz z Uczestnikami Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Okulickiego 51/279  wybrali się do Synagogi.  Podczas wycieczki mieli okazję  poznać najważniejsze  święta  kalendarza żydowskiego,  znaczenie poszczególnych części synagogi i tradycyjne stroje w jakich udają się do bożnicy kobiety i mężczyźni. Nie zabrakło również omówienia elementów rzemiosła artystycznego, które wywarły na zwiedzających ogromne wrażenie.

Z kolei beneficjenci z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Gdańskiej 5 chętnie podejmowali aktywności związane z ćwiczeniami na świeżym powietrzu, do których z przyjemnością wykorzystywane są kije do nordic walkingu.  Taką formę aktywności cenią także  Uczestnicy Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Okulickiego, którzy często udają się na  i spacery z kijkami na pobliskie tereny zielone. Maszerując w żwawym tempie mają możliwość dotlenić odpowiednio organizm i zażyć słońca.

W radosnych nastrojach i po solidnej dawce ruchu wszyscy cali i zdrowi wrócili do klubów, gdzie jak ci dzień czekają na   nich nie lada atrakcje. Każdy dzień w klubie obfituje w nowe pomysły mające przedłożenie w organizowanych zajęciach terapeutycznych, po których Seniorzy nabywają co raz to bardziej unikatowe umiejętności.  

Podczas zajęć plastycznych Seniorzy z Klubu przy ul. Gdańskiej rozpoczęli przygotowania  do pracy ze szklanymi kaboszonami, które wstępnie zostały wyczyszczone i przygotowane  do dalszego procesu twórczego. Państwo, którzy pokochali malarstwo kontynuowali swoje prace z użyciem farb akrylowych, które pięknie ożywiają szare i białe podobrazia. Pozostali Beneficjenci podjęli się utrwalenia barw kwiatów, jakimi obdarza nas lato, poprzez przeniesienie zawartych w nich barwników na papier za pomocą młotka. W wolnej chwili niektórzy poświęcili chwilę czasu aby przygotować kolejną partię tektury introligatorskiej, dokładnie ją gruntując. Prace będą kontynuowane w kolejnym tygodniu

Również w  Klubie Samopomocy Aktywizacyjnym przy ul. Grzegórzeckiej aktualnie  prym wśród zajęć terapeutycznych wiedzie   malarstwo, a żaden dzień nie jest kompletny bez pracy nad kolejnymi obrazami. Codzienne przelewanie wyobraźni na płótno i  dopracowywanie detali daje naszym uczestnikom dużo radości i satysfakcji.  

W klubach  nigdy nie brakuje  też czasu  na ćwiczenie szarych komórek. Część Uczestników rozwiązuje  zagadki oraz inne łamigłówki słowne, podczas gdy pozostali ćwiczą  swoje umiejętności i pamięć  w grach planszowych.

By być na bieżąco z aktualnościami  Uczestnicy Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy  ul. Okulickiego urządzili w klubie tygodniowy przegląd prasowy, podczas którego wspólnie czytali  czasopisma.  Nie obyło się bez żwawych dyskusji i wymiany informacji   o lokalnych wydarzeniach jakie mają miejsce na terenie Krakowa.  

W klubach dbamy także o kultywowanie rodzinnych tradycji. W Klubie Samopomocy Specjalistycznym, na os. Krakowiaków   obchodziliśmy urodziny jednej z naszych beneficjentek. Cenimy takie uroczystości, bo wiemy, że najcenniejsze co możemy podarować naszym seniorom  to pamięć, czas i naszą chęć bycia z nimi.    

Jak widać życie Seniora na emeryturze wcale nie musi być nudne. Nie masz pomysłu   na życie?    A może jesteś sam? Po co dłużej siedzieć w czterech ścianach mieszkania?  Przyjdź do nas, pomożemy  Ci  odnaleźć  sens życia. Wystarczy przełamać stereotypy i  pokonać strach. Czasami trzeba też  pomyśleć   o sobie. Zapomnieć, choć na te parę godzin,  o bolączkach codzienności. Nawiązać nowe znajomości.  Otworzyć się na innych.  Kto wie, może włośnie w klubie  odnajdziesz swoją bratnią duszę.  W końcu na miłość nigdy nie jest za późno. Serdecznie zapraszamy. Nie zwlekaj z decyzją. Uczestnictwo w projekcie jest całkowicie bezpłatne.  Wystarczy tylko odrobina chęci.

Kluby Samopomocy prowadzone są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  w Krakowie i współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu   pt.„W sile wieku”. Szczegółowe informacje dotyczące projektu znaleźć można pod adresem internetowym:  http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=83999.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Agnieszka Pers
Podmiot publikujący: MOPS Kraków
Zobacz także
Zobacz