Seniorzy zwiedzają Małopolskę projekt „W sile wieku”

Seniorzy zwiedzają Małopolskę projekt „W sile wieku”
Fot. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Minęły fale upałów, pogoda znów sprzyjała,  by udać się na jednodniowe wycieczki.   Uczestnicy  projektu „W sile wieku” , jak prawdziwi turyści,   wyruszyli w świat, by nacieszyć się  pięknem otaczającej  przyrody.  Gdzie tym razem udali się nasi Seniorzy?

A może by tak wyjechać ….w góry...

Uczestnicy  Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego przy ul. Bronowickiej 19/5  wybrali się na wycieczkę do Zakopanego.  Na miejscu zwiedzili   Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku,   Muzeum Oscypka,  gdzie podczas prezentacji mogli samodzielnie zrobić swój własny oscypek oraz  Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Seniorzy  wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni.

Z kolei Beneficjenci Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego przy ul. Okulickiego 51/279 udali się   na wycieczkę do Skansenu i Zamku w Lipowcu. Poruszając się  po małopolskich bezdrożach, nasi seniorzy dotarli do piękne zachowanego skansenu. Z uśmiechem na ustach i werwą w nogach rozpoczęli zwiedzanie podczas, którego wielokrotnie zaskakiwali przewodnika, swoim poziomem wiedzy z dawnych czasów. Prawdziwym wyzwaniem było udanie się do Zamku w którym– jak zapewniał zacnych gości, kustosz _ ponoć wcale nie straszy. Punktem końcowym wycieczki było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Krakowa, wspominając wciąż żywe, dawne czasy.

A może…jednak nad morze….

Tymczasem Seniorzy z  Klubu Samopomocy Specjalistycznego, os. Krakowiaków  2  pojechali nad Zalew Wroński w okolicie Tenczynka. Wprawdzie zalew to nie to samo co morze, ale to w niczym  nie przeszkadzało,  by w   doborowym  towarzystwie  oddać się przyjemności wspólnego wypoczynku.      

Beneficjenci z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul.  Okulickiego 51/279    udali się   nad Zalew Bagry. Od razu  chwycili wiatr w żagle i z werwą w nogach ruszyli na rekreacyjny spacer. Na miejscu skorzystali ze specjalnych sprzętów rekreacyjnych oraz  tych do ćwiczeń.

A może….. jednak Kraków , wszak   prawdziwy lokalny patriotyzm jest teraz w cenie…

Seniorzy z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Grzegórzeckiej 19/1-2 wybrali się do Teatru im. J. Słowackiego, aby poznać teatr od strony niedostępnej dla widzów.  Uczestnicy na początku poznali historię powstania teatru i jego architekturę, by później z bliska móc obejrzeć  garderoby aktorów czy też scenę.  

A może jednak zostać  w klubie -  w końcu tam też nie ma czasu na nudę…

W projekcie każdy znajdzie coś dla siebie. Wszak nie każdy musi być w końcu turystą. Dla Seniorów, którzy zdecydowali się pozostać w klubach nasi terapeuci zapewnili nie lada atrakcje….

Beneficjenci z Klubu przy ul.  Okulickiego  pracowali  nad Projektem Egipt, w którym  przenieśli starożytny świat wprost w klubowe mury. Z pietyzmem wykorzystując dostępne materiały, seniorzy wkroczyli w świat egipskich bóstw i mitologii, tworząc ścienne dekoracje.

Podczas zajęć kulinoterapii   beneficjentki  z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Gdańskiej 5 upiekły szarlotkę z pianką budyniową i kruszonką, zaś Uczestnicy Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy  ul. Bronowickiej  19/5  przyrządzili spaghetti bolognese. Warsztaty kulinarne cieszą się pozytywnym odbiorem w grupie naszych seniorów. Wspólna praca sprawia  im wiele radości i wprowadza   w wesoły nastrój, a przygotowane przez Uczestników dania  szybko znikają z półmisków.

Na zajęciach arteterapii  seniorzy z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Grzegórzeckiej 19/1-2 ozdabiali wykonane uprzednio betonowe donice. Do tego celu wykorzystali szkło witrażowe. Ponadto mieli okazję poznać sztukę abstrakcyjną. Beneficjenci zastosowali nowe techniki, do wykonania prac zamiast pędzli posłużyły balony oraz suszarka. Uczestnicy Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Gdańskiej 5 kontynuowali  rozpoczęte w minionym tygodniu prace nad nadaniem nowego wyglądu obrusom, które będą ozdabiać nasze stoły. W ruch poszły pędzle i farby do tkanin, a także i flamastry. Już widać pierwsze efekty precyzyjnej pracy naszych Beneficjentek.  

Beneficjenci z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego przy ul. Okulickiego 51/279 ruszyli z kopyta z pracą z wykorzystaniem maszyny do szycia. Poświęcając uwagę i zaangażowanie w sprawę materiałową, spod ich rąk wyszły piękne bieżniki.

Czy to deszcz, czy upał – jak widać w projekcie nie ma  większego  znaczenia. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność, by w odpowiedni sposób zorganizować czas wolny naszym Seniorom.   Pomysłów  nam nie brakuje.  Ogranicza nas jedynie czas,  aby móc je wszystkie w pełni zrealizować.  Ale wszystko przed nami…   

Zapraszamy zatem do  udziału w projekcie  wszystkich Seniorów.   Czy to nie jest odpowiedni   czas by poświęcić go na niezrealizowane  marzenia, ale przede wszystkim cieszyć się urokami życia?  Nie ma na co czekać!   Uczestnictwo w projekcie jest całkowicie bezpłatne.

Kluby Samopomocy prowadzone są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  w Krakowie i współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu pt. „W sile wieku”. Szczegółowe informacje dotyczące projektu znaleźć można pod adresem internetowym:  http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=83999

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Agnieszka Pers
Podmiot publikujący: MOPS Kraków
Zobacz także
Zobacz