Nudzie mówimy NIE! – projekt „W sile wieku”

Nudzie mówimy NIE! – projekt „W sile wieku”
Fot. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Za nami kolejny tydzień w Klubach Samopomocy. Przeplatając różne formy aktywności połączone z atrakcjami, Seniorzy nie mogli narzekać na nudę, bo nuda to pojęcie w projekcie całkiem nam obce! „W zdrowym ciele - zdrowy duch”.   W ślad za tą sentencją seniorzy z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Okulickiego 51/279 korzystając z pięknej pogody, udali się nad Zalew Nowohucki, gdzie mieli możliwość korzystania z  terenowych przyrządów do ćwiczeń. Siłownia na świeżym powietrzu to doskonała forma nie tylko dotlenienia organizmu, ale i wzajemnej integracji  wewnątrz klubowej.  W Klubach nasi Uczestnicy codziennie biorą udział w zajęciach usprawniających - ruchowo, oraz zajęciach usprawniających – społecznie. Oprócz tradycyjnych już ćwiczeń ogólnousprawniających, które wpływają pozytywnie nie tylko na poprawę zdrowia, ale i samopoczucia,  Beneficjenci trenują również pamięć poprzez wypełnianie różnego rodzaju łamigłówek, grając w Bingo, Uno i wiele innych gier.   

Promocja zdrowego trybu życia odbywa się także na organizowanych w placówkach zajęciach edukacyjno-informacyjnych. Seniorzy podczas zajęć mają możliwość zapoznać się z ważnym dla nich tematem jakim jest profilaktyka zdrowotna osób w podeszłym wieku i promocja właściwego odżywiania. Temat cieszył się dużym zainteresowaniem, a seniorzy wzięli czynny udział w dyskusji.  W ramach wyjść rekreacyjno-turystycznych Uczestnicy Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Gdańskiej 5 udali się do Nowohuckiego Centrum Kultury w celu zwiedzenia wystaw: Barwy świata przyrody 2019, Magia Parku Yellowstone i Kanionu Antylopy – wystawę fotografii Ryszadra Cabały a także pokonkursową wystawę 10 Międzynarodowych Biennali Miniatury. Wszystkie prace, dzięki wielkoformatowym wydrukom, opisom i sposobie przedstawiania spotkały z dużym podziwem, przychylnym odbiorem i zainteresowaniem. Po obejrzeniu wystawy Beneficjenci   wykorzystując piękną pogodę udali się na krótki spacer dzieląc się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami na temat obejrzanych wystaw.  Z kolei Uczestnicy Klubu Samopomocy Specjalistycznego, przy os. Krakowiaków 2 odwiedzili Żywe Muzeum Obwarzanka. Miejsce w którym poznali nie tylko historię tego przysmaku, ale i jego unikatowy proces produkcji. Seniorzy mieli możliwość samodzielnego jego przygotowania. Własnoręcznie stworzone obwarzanki wszystkim bardzo smakowały. Beneficjenci  Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Bronowickiej 19/1-2 wybrali się do Teatru Bagatela na spektakl „Szalone nożyczki”. Z uśmiechami na twarzach śledzili losy bohaterów, rozgrywające się w jednym z krakowskich salonów fryzjerskich. W największy zachwyt wprawił wszystkich Seniorów  fakt, iż przebieg akcji spektaklu w dużej mierze zależał od nich samych. Zabawy było co nie miara, a sami Klubowicze powrócili do placówki pełni pozytywnych wrażeń .

Seniorzy z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Grzegórzeckiej 19/1-2 udali się do Teatru Groteska , aby obejrzeć sztukę pt. Dzienniki Gwiazdowe autorstwa S. Lema -  spektakl traktujący o  trudnych współczesnych kwestiach ujętych w formę groteski. Do Świat Wielkanocnych zostało już tylko dwa tygodnie.  Kluby przystrojone przygotowanymi wcześniej ozdobami świątecznymi.  Nastał zatem czas na drobne przyjemności, połączone z aktywnym i zdrowym spędzeniem czasu , a takich jak widać, u nas co nie miara. Zapraszamy zatem do Klubów wszystkich Seniorów, którzy chcą przeżyć coś wyjątkowego. Seniorze nie zwlekaj z decyzją  - z proponowanego przez nas wsparcia żal byłoby nie skorzystać!

Kluby Samopomocy są prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  w Krakowie i Współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu  pt. „W sile wieku”. Szczegółowe informacje dotyczące projektu znaleźć można pod adresem internetowym:  http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=83999. Uczestnictwo w projekcie jest całkowicie bezpłatne. Wszystkich Seniorów serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Agnieszka Pers
Podmiot publikujący: MOPS Kraków
Zobacz także
Zobacz