Świąteczne przygotowania w projekcie „W sile wieku”

Świąteczne przygotowania w projekcie „W sile wieku”
Fot. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Małymi krokami zbliżamy się  do Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy projektu „W sile wieku” zadbali o to, by ten magiczny i rodzinny czas mógł być odczuwalny również w klubach samopomocy. Stąd też rozpoczęły się wielkie, świąteczne przygotowania. Na pierwszy ogień poszły przygotowywane podczas zajęć arteterapii dekoracje i kartki świąteczne. Powstały też pierwsze świąteczne wypieki. Seniorzy z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego przy ul.  Grzegórzeckiej 19/1-2 wykonali piękne ozdoby świąteczne takie jak: wieńce bożonarodzeniowe, mikołaje i anioły z masy solnej, filcowe ozdoby choinkowe oraz szydełkowe aniołki. Gotowe prace przyozdobiły ściany klubu oraz zostały zawieszone na choince. Beneficjenci z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego przy ul. Okulickiego 51/279  przystroili okna zimowymi witrażami. Wspólnymi siłami, powycinali piękne aniołki i płatki śniegu. Podczas zajęć krawiectwa  stworzyli bombki 3d. Finalny efekt ucieszył wszystkich, tym bardziej, iż powstał dzięki wspólnemu wysiłkowi seniorów pracujących ramię w ramię. W Klubie Samopomocy Specjalistycznym przy os. Krakowiaków 2 beneficjenci stworzyli    taśmę produkcyjną kartek świątecznych . Cóż to był za proces twórczy. Państwo podzielili się w podgrupy, gdzie każda z nich miała swoje określone zadanie - część seniorów wycinała, inni przyklejali zaś reszta ozdabiała. Efektom nie można się nadziwić, bo są wyjątkowe i piękne, a rozmowy towarzyszące produkcji tyczyły się świąt, pojęcia rodzinności oraz nostalgii. Był również czas na wspólne wypiekanie pierników, ubieranie choinki oraz radosne kolędowanie. Uczestnicy Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Gdańskiej 5 wykonywali dekoracje świąteczne m.in. choinki z sizalu oraz papierowe gwiazdy. Każdy był bardzo zaangażowany w swoją pracę i chciał mieć swój wkład w dekorację klubu. Podczas zajęć wszystkim dopisywał dobry humor, a nastrój przedświąteczny udzielił się wszystkim. Seniorzy przygotowywali również  kartki świąteczne, które niebawem wyślą do swoich bliskich. Uczestnicy klubu podczas zajęć z muzykoterapii rozpoczęli przygotowanie do występu świątecznego – kolędowania.  Wspólnie stworzyli program i wybrali kolędy oraz pastorałki, które znajdą się w repertuarze. Podzielili  się między sobą rolami oraz tekstami literackimi i od razu zaczęli próbę. Kolejne zajęcia zaplanowane są w najbliższym czasie.

W Klubie Samopomocy Aktywizacyjnym, przy ul. Bronowickiej 19/5 seniorzy tworzyli  z papieru kolorowego łańcuchy oraz gwiazdki świąteczne. Dzieła ich twórczości ozdobią klubowe drzewko świąteczne. Klubowicze chętnie i z zapałem wykazywali się swoimi umiejętnościami oraz kreatywnością. Zajęcia przebiegły w miłej i radosnej atmosferze.

W Klubie Samopomocy Aktywizacyjnym przy ul. Grzegórzeckiej 19/1-2 seniorzy z pozostałych klubów  odbyli kolejną  lekcje  wyrobu oraz zdobienia  świec.  Obeznani już wcześniej
z tematem, sprawnie formowali kształty i kolory, nadając swoim wyrobom unikalne cechy. Tematyką dekoracji były zbliżające się święta. Wszyscy ze starannością podeszli do tego zadania, starając się stworzyć ładne dekoracje, które będą zdobiły ich stoły i domy w czasie zbliżających się świąt. Wykonane prace, uczestnicy zabrali ze sobą do domu odczuwając satysfakcję i dumę z wykonanej pracy.

Był też i czas na oderwanie się od „ciężkiej pracy”. Na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kluzeka seniorzy z Klubu Samopomocy Aktywizacyjnego, przy ul. Okulickiego oraz Klubu Samopomocy Specjalistycznego udali się na Turniej Gier Barowych. Zdecydowanym faworytem okazał się uczestnik klubu aktywizacyjnego - Pan Marian –, który walczył o pierwsze miejsce, ostatecznie ulegając przeciwnikom i zajmując drugą lokatę. Trzecie miejsce zajęła również  nasza uczestniczka - Pani Stefania. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Kluby Samopomocy są prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie  i współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Projektu „W sile wieku”.  Szczegółowe informacje dotyczące projektu „W sile wieku” znaleźć można pod adresem internetowym: http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=83999. Uczestnictwie w projekcie jest całkowicie bezpłatne.

 

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Agnieszka Pers
Podmiot publikujący: MOPS Kraków
Zobacz także
Zobacz