W czerwcu uczestnicy ŚDS Vita odwiedzili ostatnią część wystawy „Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku” w Muzeum Narodowym w Krakowie. To był finał naszych cyklicznych wizyt – prawdziwa uczta dla oka i duszy!
Podziwialiśmy dzieła wybitnych twórców:
Stanisław Wyspiański – jego pastelowe portrety dzieci, witraże do kościoła Franciszkanów i pejzaże Krakowa (np. Planty o świcie) zachwycają subtelnością i emocjonalną głębią.
Jacek Malczewski – mistrz symbolizmu, autor takich dzieł jak Melancholia czy Błędne koło, które poruszają temat tożsamości narodowej i duchowości.
Magdalena Abakanowicz – jej monumentalne rzeźby z cyklu Tłum, Plecy czy Embriologia ukazują anonimowość jednostki w społeczeństwie i siłę formy przestrzennej.
Wilhelm Sasnal – współczesny malarz i filmowiec, którego obrazy jak Astronauta czy Mościce komentują rzeczywistość społeczną i medialną, często operując skrótem i metaforą.
To tylko niektórzy z artystów, których twórczość mogliśmy poznać. Wystawa obejmowała również dzieła Witkacego, Abakanowicz, Nowosielskiego, Wróblewskiego, Sasnala, Kulik, a także animacje Juliana Antonisza i grafiki Jerzego Panka.
Każde dzieło to osobna opowieść – o człowieku, historii, emocjach i przemianach. Spotkanie ze sztuką było dla nas nie tylko estetycznym przeżyciem, ale też impulsem do rozmów i refleksji.
Dziękujemy Muzeum Narodowemu w Krakowie za gościnność i inspirację.