górne tło

Wsparcie psychologiczne dla osób i rodzin w sytuacjach trudnych i kryzysowych

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie realizuje projekt:

„Rozszerzenie oferty usług i wsparcia psychologicznego dla osób i rodzin w sytuacjach trudnych i kryzysowych”

Projekt będzie realizowany w okresie od 01.04.2017 r. do 31.12.2020 r.

Celem projektu jest poszerzenie oferty usługowej Ośrodka oraz zwiększenie dostępności pomocy psychologicznej udzielanej w ramach interwencji kryzysowej.

Kto może skorzystać z naszej pomocy w ramach projektu

Rozszerzona oferta pomocy skierowana jest do rodzin, par, dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Z naszej pomocy mogą skorzystać osoby i rodziny mieszkające, uczące się lub pracujące na terenie Krakowa, zagrożone kryzysem lub przeżywające różnego rodzaju sytuacje trudne lub kryzysowe takie jak:

rozwód, zdrada, rozpad związku

śmierć bliskiej osoby

nagła choroba zagrażająca życiu lub przewlekła

doświadczenie różnego rodzaju strat

przemoc w rodzinie, konflikty rodzinne i partnerskie

Wydarzenia traumatyczne takie jak:

traumatyczna śmierć bliskiej osoby w wyniku wypadku, przestępstwa, lub samobójstwa

udział w wypadkach komunikacyjnych, doświadczenie różnego rodzaju przestępstw i sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu

Kryzysy normatywne i trudności związane z wchodzeniem rodziny w kolejne etapy rozwoju takie jak:

urodzenie dziecka

rozpoczęcie przez dziecko edukacji szkolnej,

dorastanie dzieci,

okres usamodzielniania się dzieci,

przejście na emeryturę,

śmierć współmałżonka.

 

Oferta pomocy psychologicznej dla dzieci, młodzieży i rodzin

Życie rodzinne obfituje w sytuacje zarówno radosne jak i bardzo trudne, obciążające, wystawiające na próbę nasze bliskie relacje. Często nie mamy możliwości, aby samodzielnie je rozwiązać, a trwanie w sytuacji skrajnie trudnej, może doprowadzić do znacznego pogorszenia funkcjonowania i destabilizacji całego systemu rodzinnego.

W takich trudnych momentach życia nie musicie być sami. Aby uzyskać profesjonalną pomoc skontaktujcie się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej.

Uzyskasz pomoc w następujących formach:

Możliwość skorzystania z konsultacji dla osób w kryzysie potrzebujących takiej formy pomocy

Możliwość uczestniczenia w grupach psychoedukacyjnych dla dzieci, młodzieży i rodziców uczestniczących w projekcie i korzystających z pomocy indywidualnej.

Oferta pomocy psychologicznej dla seniorów

Wchodzenie w tzw. „jesień życia”, starzenie się, przejście na emeryturę można przeżyć pomyślnie, rozpoczynając następny etap życia i odkrywając jego pozytywne aspekty. Jest to okres życia, na którym ludzie dysponują większą ilością czasu, wreszcie mogą realizować swoje pasje, odzyskują energię, spełniają swoje marzenia, zbliżają się do swojej rodziny, zajmują się wnukami i żyją pełniej niż dotychczas. Część osób na tym etapie życia nie radzi sobie z następującymi zmianami i przeżywa często poważny kryzys. Kryzys wiąże się z wycofywaniem się z życia, traceniem energii, przyjaciół, wpadaniem w samotność i monotonię. Pojawia się obawa utraty zdrowia, swojej wypracowanej przez lata pozycji, niekorzystnego bilansu dotychczasowych osiągnięć, a w konsekwencji utrata nadziei, że coś dobrego jeszcze może się zdarzyć. Większość ludzi znajduje się gdzieś pośrodku tych dwóch stanów. Nie obce są im radości, ale też obawy i lęki. Cieszą się rodziną, ale często też cierpią z powodu samotności. Pielęgnują swoje relacje, ale i mierzą się ze stratami.

Jeśli w tym okresie życia napotkasz na trudne dla siebie sytuacje osobiste czy rodzinne nie musisz być z nimi sam. Możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy i wsparcia.

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej uzyskasz pomoc w następującej formie:

Jak pomagamy

Ośrodek zatrudnia specjalistów z zakresu interwencji kryzysowej. Oferowana przez nas pomoc dostosowana jest do rodzaju sytuacji trudnej i potrzeb klienta.

Oprócz tego chcemy zachęcić uczestników projektu do dzielenia się swoim doświadczeniem i angażowania się w budowanie Samopomocowej Sieci Wsparcia, aby sami mieli możliwość nieść pomoc rówieśnikom w swoich środowiskach.

Jak skorzystać z pomocy Ośrodka w ramach projektu

Zgłoszenia do projektu przyjmujemy całodobowo. Należy zgłosić się na pierwsze spotkanie diagnostyczne, na którym zostanie ustalona możliwa forma i zakres pomocy. Na pierwsze spotkanie nie trzeba się umawiać – wystarczy przyjść na dyżur psychologiczny